Vishay/Dale RLR20C1212FRRE6
RLR20C1212FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1212FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1212FRRE6.pdf
Availability of RLR20C1212FRRE6
QUANTITY
RLR20C1212FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1212FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1212FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1212FRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1212FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1212FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1212FRRE6
SCR MOD PWR 1200V 40A ADD-A-PAK datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V 0E datasheet.pdf
POT 150 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
TG4040 ROLL 50MX320MMX0.50MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100 L.210 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf