Vishay/Dale RLR20C1331FRR36
RLR20C1331FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1331FRR36
Brief Description
RES 1.33K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1331FRR36.pdf
Availability of RLR20C1331FRR36
QUANTITY
RLR20C1331FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1331FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C1331FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1331FRR36
Related LinksRLR20C1, RLR20C1331FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1331FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C1331FRR36
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6WSON datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf