Vishay/Dale RLR20C1371FRRE6
RLR20C1371FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1371FRRE6
Brief Description
RES 1.37K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1371FRRE6.pdf
Availability of RLR20C1371FRRE6
QUANTITY
RLR20C1371FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1371FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1371FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1371FRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1371FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1371FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1371FRRE6
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BCH 16-POSITION REAL CODE datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE-MALE,RA 300MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
110V ISOLATED LED DRIV ER 8-15W datasheet.pdf