Vishay/Dale RLR20C13R0GRBSL
RLR20C13R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C13R0GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C13R0GRBSL.pdf
Availability of RLR20C13R0GRBSL
QUANTITY
RLR20C13R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C13R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C13R0GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C13R0GRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C13R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C13R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C13R0GRBSL
CONTACT SKT CRIMP 20-24AWG SILVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 205 OHM 1% 5W datasheet.pdf
57.9MM X 61.01MM 1=25/PK datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 20MM datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 210A TO-263AA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG BLK datasheet.pdf