Vishay/Dale RLR20C1471FRBSL
RLR20C1471FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1471FRBSL
Brief Description
RES 1.47K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1471FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1471FRBSL
QUANTITY
RLR20C1471FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1471FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1471FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1471FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1471FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1471FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1471FRBSL
RES SMD 11 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MAINTAIN RED PANEL datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 6CH 20TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLACK 50' datasheet.pdf