Vishay/Dale RLR20C1500GMBSL
RLR20C1500GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1500GMBSL
Brief Description
RES 150 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1500GMBSL.pdf
Availability of RLR20C1500GMBSL
QUANTITY
RLR20C1500GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1500GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1500GMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1500GMBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1500GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1500GMBSL Details Description
Related parts for RLR20C1500GMBSL
CONN PLUG 50POS .050 UNSHLD SCSI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 3.3V DIP24 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 16POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf