Vishay/Dale RLR20C1501GRR36
RLR20C1501GRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1501GRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1501GRR36.pdf
Availability of RLR20C1501GRR36
QUANTITY
RLR20C1501GRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1501GRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C1501GRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1501GRR36
Related LinksRLR20C1, RLR20C1501GRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1501GRR36 Details Description
Related parts for RLR20C1501GRR36
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONICAL NUT FOR .1S. datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN SLDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
FUSE (600V MIDGET) datasheet.pdf