Vishay/Dale RLR20C1503GMB14
RLR20C1503GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1503GMB14
Brief Description
RES 150K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1503GMB14.pdf
Availability of RLR20C1503GMB14
QUANTITY
RLR20C1503GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1503GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1503GMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1503GMB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1503GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1503GMB14 Details Description
Related parts for RLR20C1503GMB14
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 15POS VERT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 245MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 60V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf