Vishay/Dale RLR20C1581FRBSL
RLR20C1581FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1581FRBSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1581FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1581FRBSL
QUANTITY
RLR20C1581FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1581FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1581FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1581FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1581FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1581FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1581FRBSL
IDC CABLE - MKC30K/MC34G/MPK30K datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR 220V 400A DO-214AA datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC COMP HEX WINDOW W/REF 24-LLP datasheet.pdf
TFLEX 2160V0 9X9" datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 25AWG GRY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 39MM datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf