Vishay/Dale RLR20C15R0GMB14
RLR20C15R0GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C15R0GMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C15R0GMB14.pdf
Availability of RLR20C15R0GMB14
QUANTITY
RLR20C15R0GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C15R0GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C15R0GMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C15R0GMB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C15R0GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C15R0GMB14 Details Description
Related parts for RLR20C15R0GMB14
IC VOLT DETECTOR LP 2.40V SC70-3 datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 36.0KHZ STR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4TDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A datasheet.pdf