Vishay/Dale RLR20C1652FRRE6
RLR20C1652FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1652FRRE6
Brief Description
RES 16.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1652FRRE6.pdf
Availability of RLR20C1652FRRE6
QUANTITY
RLR20C1652FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1652FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1652FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1652FRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1652FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1652FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1652FRRE6
CONN COAX JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLR 3.3V 32QFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 90MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf