Vishay/Dale RLR20C1690FRB14
RLR20C1690FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1690FRB14
Brief Description
RES 169 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1690FRB14.pdf
Availability of RLR20C1690FRB14
QUANTITY
RLR20C1690FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1690FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1690FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1690FRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1690FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1690FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C1690FRB14
RES SMD 22.1KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR34H/AE34G/HPK34H datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Automotive, Backlight 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
IGBT 600V 30A TO3P datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf