Vishay/Dale RLR20C16R2FRB14
RLR20C16R2FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C16R2FRB14
Brief Description
RES 16.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C16R2FRB14.pdf
Availability of RLR20C16R2FRB14
QUANTITY
RLR20C16R2FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C16R2FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C16R2FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C16R2FRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C16R2FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C16R2FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C16R2FRB14
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND 5' PRE-CUT datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 25V SCREW datasheet.pdf
37 POS HOOD C/W 4-40SCREWLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf