Vishay/Dale RLR20C1740FRB14
RLR20C1740FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1740FRB14
Brief Description
RES 174 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1740FRB14.pdf
Availability of RLR20C1740FRB14
QUANTITY
RLR20C1740FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1740FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1740FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1740FRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1740FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1740FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C1740FRB14
IC DGTL POT 6CH 256POS 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
SOCKET CONTACT NIC AT KIT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 68A 3 MOHM TH datasheet.pdf