Vishay/Dale RLR20C1743FMB14
RLR20C1743FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1743FMB14
Brief Description
RES 174K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1743FMB14.pdf
Availability of RLR20C1743FMB14
QUANTITY
RLR20C1743FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1743FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1743FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1743FMB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1743FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1743FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C1743FMB14
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FERRITE 8A 200 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 18PS DL R/A 15AU datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 14.3181MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf