Vishay/Dale RLR20C17R4FMB14
RLR20C17R4FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C17R4FMB14
Brief Description
RES 17.4 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C17R4FMB14.pdf
Availability of RLR20C17R4FMB14
QUANTITY
RLR20C17R4FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C17R4FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C17R4FMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C17R4FMB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C17R4FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C17R4FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C17R4FMB14
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 48A IPAK datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 11MM VERT 20PPR datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23 datasheet.pdf