Vishay/Dale RLR20C18R0GMB14
RLR20C18R0GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C18R0GMB14
Brief Description
RES 18 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C18R0GMB14.pdf
Availability of RLR20C18R0GMB14
QUANTITY
RLR20C18R0GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C18R0GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C18R0GMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C18R0GMB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C18R0GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C18R0GMB14 Details Description
Related parts for RLR20C18R0GMB14
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS TYPE A 6+6 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY DIRECT AIR 3.9A datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
FIXED IND 7.4NH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP SS OUT 24V PANEL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf