Vishay/Dale RLR20C1960FRBSL
RLR20C1960FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1960FRBSL
Brief Description
RES 196 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1960FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1960FRBSL
QUANTITY
RLR20C1960FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1960FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1960FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1960FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1960FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1960FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1960FRBSL
CONN HEADER 38POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 12POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-MSOP datasheet.pdf
IC PB ON/OFF CONTROLLER 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf