Vishay/Dale RLR20C1960FRBSL
RLR20C1960FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1960FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1960FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1960FRBSL
QUANTITY
RLR20C1960FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1960FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1960FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1960FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1960FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1960FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1960FRBSL
DIODE ZENER ARRAY 18V SOT23-3 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
PHOTO SENSOR AMB SMBUS 6CHIPLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 50 MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 37COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 150MH 12MA 1.1 KOHM TH datasheet.pdf