Vishay/Dale RLR20C2001FMBSL
RLR20C2001FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2001FMBSL
Brief Description
RES 2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2001FMBSL.pdf
Availability of RLR20C2001FMBSL
QUANTITY
RLR20C2001FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2001FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2001FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2001FMBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2001FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2001FMBSL Details Description
Related parts for RLR20C2001FMBSL
IGBT 430V 18A 115W D2PAK datasheet.pdf
RES 400K OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
TWEEZER ASSORTED datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT TIN .100 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 100A 1000VAC datasheet.pdf
CREE XP ADBACK OPTIC MEDIUM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 100M datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 200A 2TOWER datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf