Vishay/Dale RLR20C2001GRBSL
RLR20C2001GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2001GRBSL
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2001GRBSL.pdf
Availability of RLR20C2001GRBSL
QUANTITY
RLR20C2001GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2001GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2001GRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2001GRBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2001GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2001GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C2001GRBSL
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 14-SOIC datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T10 4.75" datasheet.pdf
FILTER BANDPASS W-LAN BLUETOOTH datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 35V 2917 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 111MA 3.6 OHM datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 24CERDIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V 20% X5R 1210 datasheet.pdf