Vishay/Dale RLR20C2001GRR36
RLR20C2001GRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2001GRR36
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2001GRR36.pdf
Availability of RLR20C2001GRR36
QUANTITY
RLR20C2001GRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2001GRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C2001GRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2001GRR36
Related LinksRLR20C2, RLR20C2001GRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2001GRR36 Details Description
Related parts for RLR20C2001GRR36
IDC CABLE - MDM24T/MC24M/MDM24T datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.14A TO92-3 datasheet.pdf
IC RF TXRX FOR NARROWBAND 32QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf