Vishay/Dale RLR20C2001GRRSL
RLR20C2001GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2001GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2001GRRSL.pdf
Availability of RLR20C2001GRRSL
QUANTITY
RLR20C2001GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2001GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2001GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2001GRRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2001GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2001GRRSL Details Description
Related parts for RLR20C2001GRRSL
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
COPPER IN-LINE REDUCING SPLI datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf