Vishay/Dale RLR20C2003FPBSL
RLR20C2003FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2003FPBSL
Brief Description
RES 200K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2003FPBSL.pdf
Availability of RLR20C2003FPBSL
QUANTITY
RLR20C2003FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2003FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2003FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2003FPBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2003FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2003FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C2003FPBSL
CONN HEADER R/A .100 8POS 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 270 OHM 14SIP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HDLE OFFSET CPCI/VME64 GREY 10PC datasheet.pdf
BSP200B PET BLK 2" BRDSLV 200' datasheet.pdf
CAP ALUM 620UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 18GHZ datasheet.pdf