Vishay/Dale RLR20C2003FRRE6
RLR20C2003FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2003FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2003FRRE6.pdf
Availability of RLR20C2003FRRE6
QUANTITY
RLR20C2003FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2003FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2003FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2003FRRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2003FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2003FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2003FRRE6
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC SW BUS-EXCH 10BIT FET 24-SOIC datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 0.75MA 192 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 12W datasheet.pdf