Vishay/Dale RLR20C2003GPRSL
RLR20C2003GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2003GPRSL
Brief Description
RES 200K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2003GPRSL.pdf
Availability of RLR20C2003GPRSL
QUANTITY
RLR20C2003GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2003GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2003GPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2003GPRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2003GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2003GPRSL Details Description
Related parts for RLR20C2003GPRSL
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 8V 5.3A datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PCI EXP CARDEDGE FMALE 98PO datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf