Vishay/Dale RLR20C2003GRB14
RLR20C2003GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2003GRB14
Brief Description
RES 200K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2003GRB14.pdf
Availability of RLR20C2003GRB14
QUANTITY
RLR20C2003GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2003GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C2003GRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)