Vishay/Dale RLR20C2004FMB14
RLR20C2004FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2004FMB14
Brief Description
RES 2M OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2004FMB14.pdf
Availability of RLR20C2004FMB14
QUANTITY
RLR20C2004FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2004FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C2004FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2004FMB14
Related LinksRLR20C2, RLR20C2004FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2004FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C2004FMB14
IC REG LDO 3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM WHITE datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 313 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.4A SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf