Vishay/Dale RLR20C2004FPBSL
RLR20C2004FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2004FPBSL
Brief Description
RES 2M OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2004FPBSL.pdf
Availability of RLR20C2004FPBSL
QUANTITY
RLR20C2004FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2004FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2004FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2004FPBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2004FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2004FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C2004FPBSL
AC/DC CONVERTER 5V 80W datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 300A DO205AB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.64A 160 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CB BTS FT BRS 10 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
M801 85C 85#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
470UF 385V 35X50MM 85C 12000H datasheet.pdf