Vishay/Dale RLR20C2004FPBSL
RLR20C2004FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2004FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2004FPBSL.pdf
Availability of RLR20C2004FPBSL
QUANTITY
RLR20C2004FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2004FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2004FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2004FPBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2004FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2004FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C2004FPBSL
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
KIT CONN PANELMATE WTB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 125A 480VAC AC IN datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf