Vishay/Dale RLR20C2400GRBSL
RLR20C2400GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2400GRBSL
Brief Description
RES 240 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2400GRBSL.pdf
Availability of RLR20C2400GRBSL
QUANTITY
RLR20C2400GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2400GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2400GRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2400GRBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2400GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2400GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C2400GRBSL
IC INVERTER HEX 5V SCHMITT 14SOI datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT RED datasheet.pdf
IC TXRX CAN DUAL HS LP 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HAN 10 HPR COVER TOGGLE LOCKING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf