Vishay/Dale RLR20C2491FRR36
RLR20C2491FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2491FRR36
Brief Description
RES 2.49K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2491FRR36.pdf
Availability of RLR20C2491FRR36
QUANTITY
RLR20C2491FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2491FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C2491FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2491FRR36
Related LinksRLR20C2, RLR20C2491FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2491FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C2491FRR36
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.2V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
TOOL MT-6-F HEAD datasheet.pdf
ZIGBEE END DEVICE, PLUGGABLE, 10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/C 155VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 6A EMH8 datasheet.pdf