Vishay/Dale RLR20C2611FRRE6
RLR20C2611FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2611FRRE6
Brief Description
RES 2.61K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2611FRRE6.pdf
Availability of RLR20C2611FRRE6
QUANTITY
RLR20C2611FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2611FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2611FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2611FRRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2611FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2611FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2611FRRE6
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
TERM FORK NYL INS 22-18AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SPLICE 20-24AWG THRU datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 4-20MA OUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf