Vishay/Dale RLR20C26R7FPBSL
RLR20C26R7FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C26R7FPBSL
Brief Description
RES 26.7 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C26R7FPBSL.pdf
Availability of RLR20C26R7FPBSL
QUANTITY
RLR20C26R7FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C26R7FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C26R7FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C26R7FPBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C26R7FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C26R7FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C26R7FPBSL
IC REG BUCK 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC LAMP BALLAST CONTROLR 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
NEW MINI FIT REC HSG datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 2KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf