Vishay/Dale RLR20C2740FPRSL
RLR20C2740FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2740FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2740FPRSL.pdf
Availability of RLR20C2740FPRSL
QUANTITY
RLR20C2740FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2740FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2740FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2740FPRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2740FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2740FPRSL Details Description
Related parts for RLR20C2740FPRSL
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 30A DL 12LLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
D4SL-N4GDG-DN datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 459V 6KA DISC 13MM datasheet.pdf