Vishay/Dale RLR20C2740FRRE6
RLR20C2740FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2740FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2740FRRE6.pdf
Availability of RLR20C2740FRRE6
QUANTITY
RLR20C2740FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2740FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2740FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2740FRRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2740FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2740FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2740FRRE6
IC TXRX SOFTWARE-SELECTBL 44SSOP datasheet.pdf
IC HISIDE PWR SWITCH PDSO-20 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf