Vishay/Dale RLR20C2744FPR36
RLR20C2744FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2744FPR36
Brief Description
RES 2.74M OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2744FPR36.pdf
Availability of RLR20C2744FPR36
QUANTITY
RLR20C2744FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2744FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C2744FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2744FPR36
Related LinksRLR20C2, RLR20C2744FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2744FPR36 Details Description
Related parts for RLR20C2744FPR36
CONN RECEPT PIN .020-.032" .082" datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECODER/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS WIREWR datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
LED BASE RND 48.35MM DIA 9MM H datasheet.pdf