Vishay/Dale RLR20C2800FMB14
RLR20C2800FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2800FMB14
Brief Description
RES 280 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2800FMB14.pdf
Availability of RLR20C2800FMB14
QUANTITY
RLR20C2800FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2800FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C2800FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2800FMB14
Related LinksRLR20C2, RLR20C2800FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2800FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C2800FMB14
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
INTERFACE CBL DSUB MALE W/SCREW datasheet.pdf
LED INDICATOR 0.5W RED/ORN 4PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf