Vishay/Dale RLR20C2800FRBSL
RLR20C2800FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2800FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2800FRBSL.pdf
Availability of RLR20C2800FRBSL
QUANTITY
RLR20C2800FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2800FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2800FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2800FRBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2800FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2800FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C2800FRBSL
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
5088 APPLIANCE OUTLET 2.5A 70C datasheet.pdf
DIE FOR YHT-2210 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
SPRG TERM BLK VERT 500MM 5CGREEN datasheet.pdf