Vishay/Dale RLR20C2800FRRE6
RLR20C2800FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2800FRRE6
Brief Description
RES 280 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2800FRRE6.pdf
Availability of RLR20C2800FRRE6
QUANTITY
RLR20C2800FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2800FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2800FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2800FRRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2800FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2800FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2800FRRE6
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 90MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CABLE 3POS VALVE PLUG-WIRE 1.5M datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7S 2220 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf