Vishay/Dale RLR20C2872FRRSL
RLR20C2872FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2872FRRSL
Brief Description
RES 28.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2872FRRSL.pdf
Availability of RLR20C2872FRRSL
QUANTITY
RLR20C2872FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2872FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2872FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2872FRRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2872FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2872FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C2872FRRSL
RELAY TIME DELAY DPDT 10A 24VDC datasheet.pdf
CONN DB9 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY ESD SLOT REV BCD datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 4MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
STAT BAG MET-IN 10"X10"ZIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
END COVER FOR MOD TERM BLOCKS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20QFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf