Vishay/Dale RLR20C28R0FRRE6
RLR20C28R0FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C28R0FRRE6
Brief Description
RES 28 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C28R0FRRE6.pdf
Availability of RLR20C28R0FRRE6
QUANTITY
RLR20C28R0FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C28R0FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C28R0FRRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C28R0FRRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C28R0FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C28R0FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C28R0FRRE6
RES SMD 107 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 96 Position Through Hole Kinked Pin datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V Y5U RADIAL datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf