Vishay/Dale RLR20C3012FMRSL
RLR20C3012FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3012FMRSL
Brief Description
RES 30.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3012FMRSL.pdf
Availability of RLR20C3012FMRSL
QUANTITY
RLR20C3012FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3012FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3012FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3012FMRSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C3012FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3012FMRSL Details Description
Related parts for RLR20C3012FMRSL
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RESISTOR 4.7K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf