Vishay/Dale RLR20C3013FRRSL
RLR20C3013FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3013FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3013FRRSL.pdf
Availability of RLR20C3013FRRSL
QUANTITY
RLR20C3013FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3013FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3013FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3013FRRSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C3013FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3013FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C3013FRRSL
RES SMD 787 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 630 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 455MA 460 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
LP 5.00/90/10 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf