Vishay/Dale RLR20C3013FRRSL
RLR20C3013FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3013FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3013FRRSL.pdf
Availability of RLR20C3013FRRSL
QUANTITY
RLR20C3013FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3013FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3013FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3013FRRSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C3013FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3013FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C3013FRRSL
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DMP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R060MS-4,0-C1E-2 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
762 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 2500VDC DRAWING T2 datasheet.pdf
0.8 GHz-2.7 GHz Direct Conversion Quadrature Demodulator IC datasheet.pdf