Vishay/Dale RLR20C31R6FPB14
RLR20C31R6FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C31R6FPB14
Brief Description
RES 31.6 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C31R6FPB14.pdf
Availability of RLR20C31R6FPB14
QUANTITY
RLR20C31R6FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C31R6FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C31R6FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C31R6FPB14
Related LinksRLR20C3, RLR20C31R6FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C31R6FPB14 Details Description
Related parts for RLR20C31R6FPB14
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO PHONE 3COND BLK datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR BRACKET datasheet.pdf
RES SMD 8.28KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 39MA 55.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf