Vishay/Dale RLR20C3243FRBSL
RLR20C3243FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3243FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3243FRBSL.pdf
Availability of RLR20C3243FRBSL
QUANTITY
RLR20C3243FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3243FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3243FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)