Vishay/Dale RLR20C3320FRRE6
RLR20C3320FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3320FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3320FRRE6.pdf
Availability of RLR20C3320FRRE6
QUANTITY
RLR20C3320FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3320FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C3320FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3320FRRE6
Related LinksRLR20C3, RLR20C3320FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3320FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C3320FRRE6
RES SMD 27K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM VM 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM DEC R/A PC 5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
RES 1.72M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf