Vishay/Dale RLR20C33R2FRRSL
RLR20C33R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C33R2FRRSL
Brief Description
RES 33.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C33R2FRRSL.pdf
Availability of RLR20C33R2FRRSL
QUANTITY
RLR20C33R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C33R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C33R2FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C33R2FRRSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C33R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C33R2FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C33R2FRRSL
DIODE GEN PURP 3.6KV 235A B8 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR 10WDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP 3F -20% +80% 5V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf