Vishay/Dale RLR20C3400FRB14
RLR20C3400FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3400FRB14
Brief Description
RES 340 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3400FRB14.pdf
Availability of RLR20C3400FRB14
QUANTITY
RLR20C3400FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3400FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C3400FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3400FRB14
Related LinksRLR20C3, RLR20C3400FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3400FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C3400FRB14
BOARD TERMINAL MINI TURRET 50POS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 488MA 600 MOHM datasheet.pdf
OUTLET IEC-320 C13 SNAP PCB MNT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 200A D-67 datasheet.pdf
SLAD 32/90B 3.2SN OR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HD BNC TOOL INSTALL/REMOVAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf